Kiknek és mikortól kötelező a belső visszaélés-bejelentési rendszer?

Az Országgyűlés 2023. május 23-án fogadta el a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvényt. A törvény az (EU) 2019/1937 irányelv („Whistleblower irányelv”) rendelkezéseit ülteti át a magyar jogba. Ismerhetjük Panaszbejelentési törvényként, Visszaélés-bejelentési törvényként, de akár Bejelentővédelmi törvényként is.

A 2023. évi XXV. tv. értelmében érintett vállalatok visszaélés-bejelentési rendszert kötelesek létrehozni és működtetni.

Kiknek és mikortól kötelező belső visszaélés-bejelentési rendszert létrehozni?

2023. július 24-től

  • a legalább 250 főt foglalkoztatók
  • foglalkoztatotti létszámtól függetlenül: hitelintézetek és biztosítók, könyvvizsgálói, könyvviteli (könyvelői), adószakértői, okleveles adószakértői, adótanácsadói tevékenységet végzők, könyvvizsgáló- és könyvelőirodák, bizalmi vagyonkezelők, ügyvédi irodák, ügyvédek, az ingatlanügylettel kapcsolatos tevékenységet végzők, székhelyszolgáltatók, meghatározott műalkotásokkal, régiségekkel kereskedők, hárommillió forintot elérő vagy meghaladó összegű készpénzfizetést elfogadó kereskedők, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény (Pmt.) szerinti egyéb foglalkoztatók, tengeri olaj- és gázipari foglalkoztatók, polgári légi közlekedési foglalkoztatók és úszólétesítmény üzemeltetők

2023. december 17-től

  • a legalább 50, de legfeljebb 249 személyt foglalkoztatók

 

Mit lehet bejelenteni? A belső visszaélés-bejelentési rendszerben jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményt vagy mulasztást, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információt lehet bejelenteni a foglalkoztatónál.

Ki lehet a bejelentő? A bejelentő olyan természetes személy, aki a munkavégzéssel kapcsolatos tevékenységével összefüggésben szerzett, jogsértésre vonatkozó információt jelent be. A bejelentő lehet munkavállaló, megbízott, vállalkozó, ex-munkavállaló, korábbi vállalkozó, (ex-)szerződéses partner, gyakornok, de akár álláshirdetésre jelentkező is. A bejelentő személyével szemben azonban tilos a megtorlás!

(Forrás: iStock-1006581722)

Hogyan lehet a bejelentést megtenni? A bejelentés írásban és szóban egyaránt megtehető, és a foglalkoztatók eldönthetik, hogy milyen visszaélés-bejelentési csatornát, csatornákat tesznek elérhetővé. A törvény lehetőség ad a munkahelyi visszaélések, szabálytalanságok névvel vagy anonim módon történő bejelentésére is.  A bejelentő számára 7 napon belül kell visszajelzést kell küldeni a vizsgálat megkezdéséről, esetleg további információ szükségességéről, adott esetben a bejelentő meghallgatásáról.  A bejelentéseket 30 napon belül kötelező kivizsgálni, ez a határidő indokolt esetben legfeljebb három hónapra hosszabbítható meg.

Forrás: Kiknek és mikortól kötelező belső visszaélés-bejelentési rendszert létrehozni? (linkedin.com)