A kkv-szektor és az ESG
A Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) Fenntarthatósági Szakosztálya által szervezett konferencia kerekasztalbeszélgetése során arra keresték a választ, hogy hol tart jelenleg a magyar kkv-szektor az ESG keretrendszer megismerési és alkalmazási folyamatában. Mindemellett szó esett a BÉT kkv-k számára létrehozott ESG pilot programja során gyűjtött tapasztalatokról és a vállalatokat érintő kihívásokról.
Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója arról számolt be, hogy egyre jobban érti a kkv-szektor is az ESG szempontokat, de esetükben nem a jogszabály kényszeríti ki a jelentéstételt, hanem a nagyvállalatok és pénzintézetek, a beszállítói láncon és a finanszírozáson keresztül, valamint a PR-kommunikációs előnyök is erre terelik a kisebb társaságokat. Adatot még nem igen tudnak szolgáltatni, de egyértelműen látszik a nyitottság. „Nehéz az idei év gazdasági szempontból, nem dübörög úgy a gazdaság, így biztosan vannak olyan kisvállalkozások, amelyeknek inkább az javasolt, hogy ebben az évben a stabilitására fókuszáljanak. Viszont, aki most is megteheti, annak igenis kötelessége az ESG szempontokat alkalmazni.” – mondta el az igazgató.
Kozma András, a Credit Management Group vezérigazgatója azt tapasztalta, hogy azok a vállalatok jelentkeztek a BÉT programjára, amelyek eleve nyitottak az ESG riportkészítésre, tehát fontos lenne, hogy a nem érintett vállalati körök is egyre jobban bevonódjanak. Ehhez erős ínszentívákra van szükség, a bankrendszertől érkező nyomás jelen van most is, de az olyan ösztönzők fenntartására is szükség van, mint például a tőkekövetelmény-kedvezmény. Összességében, akiknél megvan az érdeklődés, azoknál az adatbeszerzést kell fejleszteni, illetve a másik feladat, hogy az érdeklődési kört tágítsuk, akár pénzügyi kedvezményekkel.
Fenntarthatóság a tőzsdén és a vállalati szektorban – YouTube
Pál Gábor, a CÉH vezérigazgató-helyettese a saját kkv-s tapasztalatairól számolt be, elmondta, hogy az elmúlt pár évben erősödött fel igazán a megrendelők oldaláról, hogy szeretnék, ha az ESG-nek megfelelő szempontok is érvényesülnének, már a projektek tervezési szakaszaiban is. A nemzetközi megrendelők ezt már elvárják, a finanszírozásban is megjelenik, valamint műszakilag is ki kell szolgálni a zöld ingatlanállomány felé való elmozdulást.
Forrás: Folytatja az MNB a zöld átállás támogatását – Íme a 2023-as tervek – Portfolio.hu